RYNEK PIERWOTNY CZY WTÓRNY

Każda osoba planująca zakup nieruchomości staje przed bardzo ważną decyzją, jaką jest wybór ofert z rynku wtórnego lub rynku pierwotnego. Te dwa segmenty rynku nieruchomości znacząco się od siebie różnią. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie zapoznać się z ich uwarunkowaniami i poznać szczegółowe różnice.

Rynek pierwotny - nowe mieszkania z pierwszej ręki

Rynek pierwotny to segment rynku nieruchomości, który obejmuje tylko nowe, nieużywane domy, mieszkania oraz lokale usługowe. Są to zazwyczaj nieruchomości wybudowane w ramach inwestycji deweloperskich, które można zakupić w różnych etapach jej realizacji. Na rynku pierwotnym oferty nieruchomości dostępne są na etapie: przed rozpoczęciem budowy, w trakcie realizacji lub po sfinalizowaniu prac - w opcji „pod klucz” albo w stanie deweloperskim. Rynek pierwotny charakteryzuje się przede wszystkim nowym budownictwem, oferując w swoich lokalach innowacyjne rozwiązania technologiczne, a także nowoczesne wykończenia architektoniczne. Obecnie, inwestycje deweloperskie powstają w sposób w pełni przemyślany z gotową ofertą handlowo-usługową i rekreacyjną dla mieszkańców. To podnosi renomę mieszkań z rynku pierwotnego, ze względu na liczne udogodnienia. Ponadto, kupując mieszkanie na rynku pierwotnym istnieje bardzo szeroki wachlarz aranżacyjny, w przeciwieństwie do rynku wtórnego. Minusem nieruchomości od deweloperów może być jednak długi czas oczekiwania na ich realizację oraz bardzo często duża odległość od ścisłego centrum miasta.
 
Rynek wtórny - sprawdzone nieruchomości

Z kolei rynek wtórny tworzą oferty nieruchomości, które w momencie pojawienia na rynku sprzedaży lub najmu posiadają już właściciela. Na rynku wtórnym znajdziemy zarówno niedawno wybudowane mieszkania, jak i nieruchomości z długoletnią historią, które znacząco przeważają w tym segmencie rynku nieruchomości. Ma to zarówno swoje zalety, jak i wady. Przede wszystkim nieruchomość z rynku wtórnego jest dostępna do użytku niemal od razu. Rynek wtórny oferuje także bardzo dużą różnorodność nieruchomości pod względem lokalizacji. Kolejnym atutem jest fakt, że są one już wykończone i urządzone, co generuje niższe koszty niż konieczność urządzania mieszkania od zera. Z drugiej strony, jeśli zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego wymagającej generalnego remontu, to koszty mogą być znacznie wyższe. Należy zwrócić również uwagę na historię stanu prawnego nieruchomości, czyli na księgę wieczystą i upewnić się, że interesujący nas lokal nie jest obciążony hipoteką byłych właścicieli.


Rynek pierwotny czy wtórny?

W ostatnich latach na popularności zyskał znacząco rynek pierwotny. Nowoczesne osiedla z wysokim standardem i licznymi udogodnieniami oferują dogodne warunki życia. Osiedla deweloperskie spełniają także najnowsze wymogi względem ekologii, ma to szczególne znaczenie w zakresie energooszczędności i dostępu do odnawialnych źródeł energii. Jeśli jednak zależy nam na sprawdzonej lokalizacji w mieście i szybkim zakupie to warto rozważyć oferty z rynku wtórnego, pamiętając o tym by dokładnie sprawdzić księgę wieczystą oraz obecny stan nieruchomości. Przy obecnie rosnących cenach mieszkań w największych miastach, zakup nieruchomości zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego może okazać się bezpieczną inwestycją.

Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.