CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM MIESZKANIA?

Zakup mieszkania to inwestycja, która pociąga za sobą wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Co więcej, często wspomagamy się przy nim kredytem. Tym bardziej, do zakupu nieruchomości trzeba się we właściwy sposób przygotować. W tym artykule sprawdzamy, na co warto zwrócić uwagę przed finalizacją umowy zakupu mieszkania.

Rynek pierwotny czy wtórny?

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, może to być lokal gotowy do zamieszkania lub wymagający odświeżenia czy większego remontu. W przypadku mieszkań deweloperskich może się okazać, że na lokal będziemy musieli poczekać przynajmniej kilka miesięcy, a nawet dłużej aż deweloper ukończy inwestycję.
Oczywiście musimy wziąć pod uwagę swoją sytuację finansową. Mieszkania z rynku pierwotnego są droższe, poza tym zazwyczaj są oddawane w stanie deweloperskim, rzadziej wykończone pod klucz. Oznacza to, że przed wprowadzeniem do takiego mieszkania musimy wydać kolejne dziesiątki tysięcy złotych.

Lokalizacja i powierzchnia

Ważna jest lokalizacja. Musimy przemyśleć, czy chcemy mieszkać bliżej centrum, czy może w spokojniejszej dzielnicy gdzieś na obrzeżach miasta. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Jeśli wybierzemy spokojniejszą okolicę na peryferiach miasta, możemy liczyć na spokój, będziemy też oddychać czystszym powietrzem. Oczywiście wiąże się to z dłuższym czasem dojazdu do szkoły czy pracy.
Mieszkania na obrzeżach są z reguły tańsze. Dlatego przy tym samym budżecie możemy kupić większe mieszkanie. Przy ocenie potencjalnej powierzchni należy pamiętać o obecnej sytuacji, ale również dalszej perspektywie i przyszłości.


Infrastruktura

Istotne znaczenie ma również infrastruktura. Nasze mieszkanie powinno być położone w dzielnicy, w pobliżu której nie brakuje sklepów, punktów handlowych, ale także galerii czy przychodni i ośrodków zdrowia. Kluczowa jest też komunikacja. Sprawdzić należy również, czy w pobliżu są miejsca do wypoczynku i rekreacji – parki, skwery, tereny zielone.

Formalności

Zanim kupimy mieszkanie, wcześniej należy zebrać odpowiednią dokumentację. Jakie formalności są niezbędne? Dokumenty potwierdzające sytuację prawną lokalu mieszkalnego, poświadczenie notarialne, czy zdolność kredytowa, jeśli kupujemy nieruchomość na kredyt. Ważna jest też umowa przedwstępna z osobą prywatną (mieszkanie na rynku wtórnym) lub deweloperem (rynek pierwotny).

W umowie przedwstępnej muszą znaleźć się m.in. data i miejsce zawarcia dokumentu, termin umowy, wysokość zaliczki czy zadatku, przedmiot sprzedaży z wypisem z księgi wieczystej czy cena nieruchomości. Szczególne ważne jest sprawdzenie wszystkich dokumentów związanych z nieruchomością, w tym wypisu z księgi wieczystej. Dzięki temu będziemy pewni, że sprzedawca jest właścicielem sprzedawanego mieszkania i nie jest ona obciążona prawami osób trzecich. Pamiętajmy tylko, że wypis z księgi wieczystej musi być świeży, wykonany nie wcześniej niż 30 dni wstecz.

Podsumowując, wiele jest kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania. Warto przeanalizować wszystko bardzo dokładnie, aby nie narazić się na stratę finansową i kupić bezpieczną nieruchomość bez zadłużeń, która będzie optymalnie dopasowana do naszych potrzeb i wymagań.

Materiał powstał we współpracy z portalem GetHome.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.