PODATEK DOCHODOWY OD SPRZEDAŻY NIERUCHOMOŚCI – ILE WYNOSI?

Sprzedaż domu, mieszkania lub innej nieruchomości to transakcja, która wiąże się z koniecznością zapłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Jak prawidłowo go obliczyć i kogo dotyczy obowiązkowa opłata? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości nazywany jest potocznie podatkiem od wzbogacenia się. To obowiązkowa danina, którą musi zapłacić każdy, kto decyduje się na sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat podatkowych od momentu jej nabycia. Po upływie 5-letniej karencji podatek jest automatycznie zniesiony, a sprzedaż nie wymaga składania dodatkowych deklaracji w urzędzie skarbowym. Podatek dotyczy osób fizycznych. Zwolnione są z niego natomiast osoby prawne, czyli firmy.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% i jest naliczany od dochodu, nie całej kwoty transakcji lub zysku. Oznacza to, że od kwoty zysku należy odliczyć koszty jego uzyskania i dopiero otrzymana suma będzie podstawą opodatkowania. Wśród kosztów uzyskania zysku można wymienić usługę pośrednika nieruchomości, podatek od czynności cywilnoprawnych, taksę notarialną oraz koszty przeprowadzonych prac remontowych lub wykończeniowych. Wszystkie poniesione koszty muszą być udokumentowane fakturami.
Obowiązek obliczenia wysokości podatku spoczywa na sprzedającym. To kwota, którą należy podać, wypełniając deklarację podatkową PIT-39. Jak obliczyć prawidłową wartość? Można zrobić to za pomocą kalkulatora podatku lub samodzielnie. W tym celu należy przygotować takie informacje:
  • koszt zakupu nieruchomości,
  • przychód ze sprzedaży nieruchomości,
  • dochód z transakcji sprzedaży,
  • koszty uzyskania przychodu,
  • suma dokonanych odpisów amortyzacyjnych,
  • kwota przychodu z przeznaczeniem na własne cele mieszkaniowe.
Aby obliczyć dochód z całej transakcji należy odjąć koszt zakupu nieruchomości od przychodu ze sprzedaży, następnie pomniejszyć uzyskaną kwotę o koszty uzyskania przychodu. Otrzymana kwota jest podstawą do naliczenia podatku od sprzedaży nieruchomości, który wynosi 19%.


Jak uniknąć konieczności opłaty?

Najprostszym sposobem na uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości jest sprzedaż po upływie 5 lat podatkowych od momentu zakupu. Polskie prawo dopuszcza jednak sytuację, w której sprzedający może być zwolniony z konieczności opłaty podatku, nawet gdy nie dochowa okresu karencji. Warunkiem jest przeznaczenie całości otrzymanych z transakcji środków na własne cele mieszkaniowe w przeciągu 3 lat podatkowych.

Jako własne cele mieszkaniowe rozumiane są takie czynności jak zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej oraz nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Własnym celem mieszkaniowym jest również zakup materiałów na budowę domu lub remont budynku, a także spłata kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości.
Ważne jest, aby na cele mieszkaniowe przeznaczyć całą kwotę, co koniecznie należy udokumentować fakturami oraz umowami. W przeciwnym razie od pozostałej kwoty trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy wraz z odsetkami.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.